Zasady KARATE

DOJO KUN
5 zasad karate

HITOTSU! JINKAKU KANSEI NI TSUTOMURU KOTO!

HITOTSU! MAKOTO NO MICHI O MAMORU KOTO!

HITOTSU! DORYOKO NO SEISHIN O YASHINAU KOTO!

HITOTSU! REIGI O OMOZURU KOTO!

HITOTSU! KEKKI NO YU O IMASHIMURU KOTO!

Po pierwsze! Dążyć do doskonałości charakteru!

Po pierwsze! Bronić ścieżek prawdy!

Po pierwsze! Krzewić ducha wysiłku! 

Po pierwsze! Szanować zasady etykiety!

Po pierwsze! Strzec się porywczej odwagi!

etykieta DOJO

Każda czynność w życiu Japończyka przesiąknięta jest tradycją, która objawia się perfekcją i pasją tworzenia (ceremonia parzenia herbaty, układanie kwiatów, kaligrafia, produkcja broni, sztuka czy codzienna praca). Karate – jest częścią kultury japońskiej kultywującej tę tradycję. Poprzez żmudne i wielokrotne wykonywanie tych samych ruchów wskazuje drogę do doskonałości pozwalającej osiągnąć wewnętrzny spokój. Każdy, kto wchodzi na drogę karate, zaczyna ją od poznania etykiety, która jest odzwierciedleniem tradycji w sztukach walki. Etykieta uczy szacunku do nauczyciela, współćwiczących i samego karate.

Przestrzeganie etykiety sprzyja poprawie koncentracji i bezpieczeństwu wszystkich ćwiczących na dojo (sala ćwiczeń).
Poznanie etykiety zaczyna się z chwilą wejścia pierwszy raz na dojo:
 
1. Wchodząc na salę karateka wykonuje ukłon w pozycji stojącej (na baczność) zginając tułów i pochylając głowę, zachowując przy tym czujność i powagę. W ten sposób oddaje się cześć tradycji i wita z pozostałymi uczestnikami treningu. W ten sam sposób pozdrawiamy Sensei (trener, nauczyciel, mistrz), wyrażamy w ten sposób szacunek za wiedzę, którą nam przekazuje i czas, który nam poświęca.
 
2.Trening rozpoczyna się zbiórką wszystkich ćwiczących w szeregu według kolejności stopni twarzą do Shomen (ściana honoru, na której wisi np. portret twórcy stylu). Na komendę „SEIZA!” wszyscy siadają w siadzie klęcznym (za-zen). Dziewczęta mają kolana złączone, chłopcy – rozsunięte, dłonie swobodnie spoczywają na udach, tułów i głowa proste wzrok skierowany przed siebie.
 
3. Na komendę „MOKUSO!” wszyscy siedzący przymykają oczy i koncentrują się na oddechu, wyciszają się, mentalnie przygotowując się do treningu.
 

4. Komenda „MOKUSO YAME!” kończy medytację.

5. Na kolejne komendy „SHOMEN NI REI!”, siedzący wykonują ukłon do frontu sali, „SENSEI NI REI!” – ukłon do trenera, „OTAGAI NI REI!” – ukłon sobie nawzajem.

6. Ukłon w za-zen wykonujemy kładąc złączone dłonie na podłodze przed sobą tworząc z nich trójkąt, wzrok kierujemy ok. 1.5m do przodu.
Następnie po komendzie „KIRITSU !” wszyscy wstają.
Identyczną procedurę wykonuje się na zakończenie treningu.
 
7. Jeśli ćwiczący spóźnił się, to po wejściu na salę wykonuje ukłon w pozycji stojącej, a następnie siada przy wejściu w za-zen i czeka na decyzję trenera.
 
8. W czasie treningu obowiązuje przestrzeganie dyscypliny i wykonywanie poleceń trenera. Na zwróconą uwagę ćwiczący winien odpowiedzieć ukłonem w pozycji stojącej i wypowiedzieć słowo „oss” (co znaczy: tak, zrozumiałem).
 
9. Podchodząc do trenera z pytaniem lub jakimś problemem najpierw należy wykonać ukłon i dopiero po jego odwzajemnieniu można wytłumaczyć, o co chodzi.
 
10. Ukłony wymienia się także ze współćwiczącymi przed, w trakcie oraz na zakończenie wspólnego ćwiczenia.

11. W trakcie zażartego kumite ukłon pozwala opanować emocje i uświadamia sens ćwiczenia. Taki ukłon jest wyrazem szacunku i podziękowaniem dla partnera za trud wspólnego ćwiczenia.

12. Brak koncentracji, zakłócanie dyscypliny, nieuwaga mogą być karane wykonaniem „męczącego” ćwiczenia. Celem takiej kary jest uświadomienie, że niedbałość i nonszalancja w trakcie wykonywania ćwiczeń może być powodem kontuzji i jest okazywaniem braku szacunku do współćwiczących. Jednocześnie osoba, która nie przykłada się do treningu, nie czyni postępów.
 
13. Osoba, której zwrócono uwagę odpowiada ukłonem i potwierdza zrozumienie swego błędu wymawiając słowo „oss”.
14.  W dojo nie wolno żuć gumy, pić, jeść ani palić. Podczas treningu nie należy zdejmować żadnej części karategi, chyba że na polecenie instruktora.
15. Kiedy zostaniesz poproszony o przyjęcie jakiejś pozycji albo zrobienie czegokolwiek innego – zawsze ruszaj się możliwie jak najszybciej.
 

16. Nigdy nie ćwicz kumite pod nieobecność instruktora. Kiedy walczysz z posiadaczem czarnego pasa, daj z siebie wszystko. Zawsze podchodź do przeciwnika z szacunkiem. Jednocześnie pamiętaj, że ma na uwadze Twój niższy stopień i nigdy nie będzie w pełni wykorzystywał swoich umiejętności.

17. Nigdy nie proś starszego stopniem o kumite. Jeśli jednak to Ty zostałeś przez niego poproszony – nie powinieneś odmawiać.

18. Podczas treningu nie wychodź z szeregu bez pozwolenia instruktora, nie chodź pomiędzy rzędami. Jeśli musisz opuścić swoją pozycję, udaj się na którąkolwiek stronę sali za rzędem, w którym ćwiczyłeś.

19. Zwracaj się do swojego instruktora Senpai, Sensei, Shihan. Podczas treningu nigdy nie mów do niego po imieniu.

20. Nie rozmawiaj, nie przeklinaj, nie śmiej się, nie chichocz, nie stój i nie siedź w niedbałej pozycji. Nie postępuj w nieuważny sposób. Traktuj poważnie swój trening. Karateka jest zawsze przygotowany do działania i dobrze wychowany. Posiadanie wyższego stopnia (w szczególności czarnego) nie jest usprawiedliwieniem dla nieodpowiedniego zachowania w dojo, do zbytniego wyluzowania czy spoufalania się. Jeśli nie jesteś gotowy, aby z szacunkiem i powagą podchodzić do innych trenujących, nie marnuj czasu swojego i partnerów. Ta reguła odnosi się także do opuszczania treningu przed zakończeniem. Jeśli nie zostałeś inaczej poinstruowany, pozostań na sali treningowej aż do ceremonii zakończenia. Nieprzestrzeganie tej zasady nie będzie tolerowane.

21. Aby poprawić pas lub karatege podnieś rękę do góry tak aby osoba prowadząca trening to zauważyła – odwróć się w prawo od reszty lub Twojego partnera, jeżeli pracujecie w parach. Naucz się szanować swój pas, ponieważ jest on symbolem trudu, jaki wkładasz w trening.

22. Twoja karatega musi być zawsze czysta i schludna, pas powinien być wietrzony, nie należy go prać. Zawiera on symbolicznego ducha Twojego ciężkiego treningu.

23. Słuchaj uważnie wskazówek instruktora. Pamiętaj, że instruktor nie będzie mówił o  tym, czego on albo ona by nie zrobili. Aby potwierdzić, że zrozumiałeś polecenie, za każdym razem wypowiadaj głośne OSS

24. Instruktor, kimkolwiek by był, powinien być traktowany z należytym szacunkiem. Karate zaczyna i kończy się na uprzejmości. Jeżeli nie jesteś w stanie zdobyć się na szacunek dla osoby, która poświęca dla Ciebie swój czas, to nie pasujesz do dojo. Nigdy nie kwestionuj jego albo jej wskazówek. Nigdy nie rozmawiaj podczas zajęć. Odpowiadaj tylko na pytania, które zada Ci instruktor. Takie posłuszeństwo rozwija więź zaufania pomiędzy nauczycielem, a uczniem, ułatwia i przyśpiesza proces nauczania.

25. Dla bezpieczeństwa nie noś biżuterii podczas treningu lub kiedy nosisz karategi.

26. Zawsze utrzymuj swoje paznokcie w czystości i pilnuj, aby były krótko obcięte. Zawsze upewniaj się przed treningiem, czy Twoje stopy, dłonie i paznokcie są czyste. Podczas treningu często ćwiczy się bardzo blisko z partnerem. Nikt nie lubi ćwiczyć z kimś, kto jest brudny.

27. Zawsze przed treningiem udaj się do toalety. Przypadkowy cios w pełen pęcherz może okazać się wyjątkowo niebezpieczny. Pamiętaj także, że ćwiczenie z pełnym żołądkiem wpływa niekorzystnie na organizm. Staraj się jeść ostatni posiłek nie później niż godzinę przed treningiem.

© 2021 Klub Karate Antai